Meble biurowe – dzięki nim pracujesz efektywniej!


Meble biurowe – dzięki nim pracujesz efektywniej!
Dodano: 2019-01-18

Każdy z nas dąży do tego, by jego przestrzeń do pracy była jak najbardziej komfortowa – nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ odpowiedni wystrój oraz ergonomiczne meble biurowe powodują, że praca przebiega sprawniej. Jak uzyskać odpowiedni efekt i czy będzie on Cię dużo kosztował? Jakie meble nazywamy „ergonomicznymi” i w czym rzeczywiście pomagają? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – czytaj dalej!

Ergonomiczne meble biurowe – jak je znaleźć?

Badania wskazują, że 1/3 pracowników w Polsce skarży się na różnego rodzaju dolegliwości związane z kręgosłupem, karkiem lub głową, które wynikają z nieprawidłowo urządzonego miejsca pracy. Wynika to z tego, że wielu pracodawców nie przykłada dużej wagi do tego, jakie meble biurowe kupuje – często decydujący wpływ na ostateczny wybór biurka czy fotela ma nie jakość jego wykonania, a cena. Niestety, takie podejście owocuje brakiem komfortu pracowników, a w konsekwencji – schorzeniami w przyszłości oraz… mniejszą wydajnością działania.

Jak znaleźć ergonomiczne meble biurowe? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jakie parametry mają takie meble – wtedy wybór będzie trafiony. O tym jak szukać i na co zwracać uwagę – poniżej.

Klucz do wygody – biurka biurowe i dopasowane fotele

Nie ulega wątpliwości, że kluczowe znaczenie dla komfortu pracy mają dwa rodzaje mebli – biurko gabinetowe i fotele biurowe. To właśnie one mają wpływ na to, jak czujemy się w trakcie pracy i czy nasz kręgosłup będzie po jakimś czasie dawał znać, że pora na zmiany. Niestety praktyka pokazuje, że wiele osób, słysząc o ergonomii miejsca pracy, wzrusza ramionami, bo nie uważa tego za coś szczególnie ważnego. Według wspomnianych już badań, 17% pracowników biurowych przyznaje, że nie ma miejsca na nogi pod biurkiem, a 35% pracowników nie ma nawet możliwości… regulowania oparcia! Problemem jest również wysokość biurka, niedostosowana do potrzeb pracownika, odległość monitora komputera od oczu i wiele innych kwestii. O jakich zasadach ergonomii warto pamiętać, inwestując w fotele i biurka biurowe oraz aranżując wnętrze biura?

  • Podstawą jest taka wysokość krzesła i biurka, by podczas pisania na klawiaturze, ręce pracownika tworzyły kąt prosty.

Jednocześnie należy wspomnieć o tym, że wysokość fotela powinna być tak dopasowana, by nogi pracownika dotykały ziemi!

  • Biurko i krzesła nie powinny być ustawiane tyłem do drzwi – wywołuje to dyskomfort, związany z możliwością nagłego pojawienia się kogoś w biurze.
  • Fotel biurowy powinien mieć możliwość regulacji kąta oparcia o 50 cm.
  • Odległość między stanowiskami pracy pracowników, powinna wynosić 80 cm, dlatego tak ważny jest często rozmiar biurka – musi on z jednej strony idealnie wpasować się do pomieszczenia, a z drugiej zapewnić możliwość komfortowego wykonywania zadań.
  • Pracownik powinien dysponować odpowiednią przestrzenią, co określa Kodeks pracy. Mowa tutaj o 13 m3 objętości przestrzeni, 2 m2 wolnej podłogi oraz 3 m2 wysokości pomieszczenia.
  • Stanowisko pracy powinno być też odpowiednio oświetlone, przede wszystkim przez światło naturalne. Jeżeli chodzi o sztuczne źródła światła – ich natężenie powinno wynosić co najmniej 500 luksów.

Oczywiście to podstawowe zasady ergonomii, do których warto dodać też kilka słów o wygodzie siedziska i oparcia, odpowiednim wyposażeniu biurka (wysuwana szuflada na klawiaturę komputera, szuflady czy szafki) oraz wielu innych elementach, które zapewnią zarówno pracownikowi, jak i szefowi najlepsze warunki pracy.

Komfortowy czy elegancki wystrój biura?

To pytanie zadanie sobie wiele osób, którym wydaje się, że muszą zrezygnować z jednego, kosztem drugiego. A to absolutna nieprawda! Ekskluzywne meble biurowe są przy tym niezwykle komfortowe i dostosowane są do wszelkich zasad ergonomii. Warto więc łączyć estetykę biura z jego odpowiednim wyposażeniem – właściwie zaprojektowane miejsce pracy, które będzie atrakcyjne wizualnie również ma ogromny wpływ na jakość pracy oraz samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu!

Czy komfortowy wystrój biura musi być drogi?

Niekoniecznie – wystarczy tylko korzystać z rozwiązań cenionych producentów, którzy posiadają wiele zróżnicowanych rozwiązań w atrakcyjnych cenach. Z drugiej strony – tak wspomnieliśmy wcześniej – kierowanie się wyłącznie ceną jest dużym błędem, dlatego czasami warto zainwestować więcej, ale zyskać rozwiązanie funkcjonalne i trwałe na wiele lat. A przy tym pozwalające pracownikom osiągać odpowiednie wyniki.